MONAKO,  STOLICE PAŃSTW

Monako – księstwo luksusowe

Mało widoczne na mapie świata Monako można pokonać pieszo w bardzo krótkim czasie. Prócz tego, że jest malutkie i trudno się w nim zgubić ma w sobie coś magicznego. Jak przystało na ojczyznę milionerów jest zadbane i eleganckie, a ilość luksusowych aut oraz nieruchomości nikogo już tam nie dziwi.MonacoMonacoMonakoMonakoMonakoKsięstwo Monaco

O Monako

Monako to najmniejsze (zaraz po Watykanie) niezależne państwo-miasto. Na niewielkiej, ale za to dobrze zagospodarowanej powierzchni (nieco ponad 2 km²) zmieściło się wszystko, co trzeba: Pałac Książęcy i inne zabytki, urocze stare miasto, kasyna, przystanie jachtowe oraz zielone ogrody. Otoczenie gór, skaliste wybrzeże, ale również kawałek piaszczystej plaży czyni to miejsce atrakcyjnym wakacyjnie. To w końcu część Lazurowego Wybrzeża!

port of MonacoStare miasto

Rządy

Księstwo Monako jest monarchią konstytucyjną, którą od wieków rządzi ród Grimaldich. W historii rodziny znajdziemy hollywoodzki akcent. W połowie XX wieku książę Rainier III zakochał się w amerykańskiej aktorce Grace Kelly. Jako księżna Monako natychmiast zdobyła serca mieszkańców. Porzuciła dotychczasowe życie i karierę aktorską, by w pełni oddać się nowym obowiązkom. Po tragicznym wypadku samochodowym w roku 1982 ciało księżnej spoczęło w Katedrze św. Mikołaja. Jedyny syn Grace, Albert przejął władzę po śmierci ojca w roku 2005 i do dzisiaj rządzi księstwem wraz z żoną, południowoafrykańską pływaczką Charlene Wittstock.Grace Kelly

Skojarzenia

Co przychodzi na myśl, gdy słyszy się o Monako? Z pewnością wspomniane już bogactwo, a wraz z nim kasyna, luksusowe samochody i prestiżowe wyścigi.

Warte setki tysięcy euro samochody mknące ulicami Monako nie są tam niczym dziwnym. Tak jak licząca 100 egzemplarzy kolekcja księcia Alberta. W jej skład wchodzi sporo zabytkowych samochodów. Wejście do książęcego garażu w dzielnicy Fontvieille jest za opłatą otwarte dla turystów. To nie lada gratka zobaczyć założoną już przez Rainiera III kolekcję.MonakoMonakoMonako

O Rajdzie Monte Carlo oraz Grand Prix Monako słyszano na całym świecie. Trasa tych corocznych wyścigów przebiega przez ulice Monako i nie należy do najłatwiejszych. Imprezy uważane są za bardzo prestiżowe, a ich oglądanie dostarcza zawsze wielu emocji.

Monako to także synonim czystości i porządku. Ulice są wzorowo posprzątane, bez zbędnych śmieci, jakby ktoś nieustannie czuwał nad ich ładem.

Dzielnice Monako

Stolicą  tego państwa-miasta jest naturalnie Monako, choć nierzadko ludzie myślą, że jest nią Monte Carlo. To jednak tylko jedna z 4 tradycyjnych dzielnic, obok Monaco-Ville, La Condamine i Fontvieille.

Monte CarloMonaco

Przylegająca do Morza Śródziemnego część miasta znana jest głównie z jednego z najbardziej prestiżowych kasyn na świecie. W Casino de Monte-Carlo grał sam James Bond! Dalej mieści się budynek Opery, Promenada Mistrzów z odciskami stóp słynnych piłkarzy, Ogród Japoński oraz plaża  Larvotto. To chyba najpopularniejsza dzielnica Monako!

Monaco-VilleMonaco

Ta malowniczo położona na skale i najstarsza część miasta kryje w sobie wiele uroczych, średniowiecznych uliczek. Tutaj znajduje się zamieszkały przez Grimaldich Pałac Książęcy, Katedra św. Mikołaja, a także Muzeum Oceanograficzne.

FontvieilleMonaco

Jest najmłodszą z dzielnic miasta, ze względu na brak miejsca zbudowaną częściowo na wodzie. Milionerzy cumują swoje jachty niemal przed samymi oknami mieszkań i rezydencji! Oprócz słynnego portu jest także Ogród Różany utworzony na cześć zmarłej Grace Kelly oraz jedyny w mieście port lotniczy dla helikopterów. Za kilkadziesiąt euro można wykupić lot widokowy nad Monako. Na pewno warto!

La CondamineMonaco

La Condamine posiada przede wszystkim liczący 700 miejsc port Herkules rozciągający się między Monte Carlo a Monako-Ville. Na terenie tej dzielnicy znajduje się również podziemny dworzec kolejowy – Gare de Monako.

Co wiedzieć przed wyjazdem do Monako

Rady przed podróżą do Monako? Warto bez pośpiechu zwiedzać to malutkie i przyjazne państewko. Każda z dzielnic ma coś ciekawego, więc jeśli jest okazja do zobaczenia każdej z nich, to czemu nie!

→ Noclegi w tym kraju do najtańszych nie należą, ale przecież nie trzeba spać w Monako, by je dokładnie zwiedzić. Najczęstszą bazą wypadową do eksplorowania Lazurowego Wybrzeża jest zresztą Nicea, która posiada port lotniczy. A znajduje się przecież zaledwie 20 km od Monako. Z Nicei kursują codziennie autobusy, np. linii nr 100 (bilet 1,5 euro w jedną stronę). To tańsza, ale dłuższa opcja (ok. 40 min.). Z kolei pociągiem dostać się można w mniej więcej 20 min. za ok. 4 euro. Nasza podróż koleją była naprawdę przyjemna i wygodna, do tego czekały na nas piękne widoki.

→ Jeśli chodzi o jedzenie, to księstwo nie składa się wyłącznie z luksusowych restauracji. Są też knajpki z przystępnymi cenami np. na starym mieście. Pyszny obiad w Monako-Ville kosztował nas nie więcej niż w sąsiedniej Francji.

→ Księstwo, choć nie należy do UE przyjęło walutę euro, ma także otwartą granicę z Francją. Jedyne, na co należy uważać to połączenie internetowe. Przestrzegano mnie o tym już podczas lotu z Krakowa do Nicei: pod żadnym pozorem nie włączać danych komórkowych. Ceny roamingowe w UE nie obowiązują naturalnie w Monako, lepiej więc przed wyjazdem dowiedzieć się o możliwych pakietach na taką okoliczność. Samo połączenie z internetem w Monako może bowiem słono kosztować.

→ Pogoda na Riwierze Francuskiej jest dobra praktycznie przez cały rok. W połowie listopada dopisało nam słońce i 15 stopniowa temperatura (choć nocą padało). To jednak bardzo przyjemny okres na zwiedzanie bez upałów i tłumów. W sezonie musi tam być tłoczno!

A może na stałe?

Księstwo Monako zamieszkuje ponad 38 000 mieszkańców, z czego ok. 1/4 posiada obywatelstwo monakijskie. Przeprowadzka do Monako? Brzmi bardzo kusząco nie tylko dlatego, że jest tam pięknie i ciepło, ale również ze względu na korzystny system podatkowy. Jak w takim razie zostać rezydentem Monako? Po pierwsze: potrzebna jest podpisana umowa o pracę, własna działalność gospodarcza lub spółka. Jeśli to się nie uda zawsze można otworzyć konto bankowe z depozytem bagatela 500 000 EURO! Trzeba w jakiś sposób udowodnić, że stać Cię na dostatnie życie w tym kraju. Po drugie: konieczne jest posiadanie lub przynajmniej wynajmowanie nieruchomości. A ich ceny są ogromne! Ostatni warunek to czysta kartoteka prawna, dlatego ani rusz bez zaświadczenia o niekaralności.


Monako to wyjątkowe państwo-miasto, dobre do życia i na wakacje. Jeśli tylko nadarzy się okazja z chęcią do niego wrócę!

Czas → listopad 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.