Słowacja
SŁOWACJA

Starý Smokovec: kolejką na Hrebienok

HrebienokTatry Wysokie (słow. Vysoké Tatry) są piękne, niezależnie od pory roku. To przecież najwyższe góry Polski i naszych południowych sąsiadów. Latem, wiosną czy jesienią można wędrować słowackimi szlakami turystycznymi, zdobywać Gerlach i Łomnicę, a także odkrywać górskie jeziorka, wodospady i okoliczne jaskinie. A zimą? Jeśli nie jest się wytrawnym wspinaczem warto postawić na sporty zimowe. Ale nie tylko!


Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec, Jezioro Szczyrbskie to tylko kilka z wielu miejsc w słowackim regionie Wysokich Tatr, które zimą przechodzą najazd amatorów białego szaleństwa. Do wyboru są świetnie przygotowane trasy narciarskie o różnym stopniu trudności. Narty, snowboard, a może sanki? Każdy znajdzie coś dla siebie!

Ale ponieważ narciarz ze mnie żaden, chciałam opowiedzieć o możliwości spędzenia weekendu w słowackich Tatrach bez zdobywania gór i białego szaleństwa na stokach.


Stary Smokowiec

Starý Smokovec to najstarsza tatrzańska osada, leżąca w centralnej części Wysokich Tatr, zaledwie 13 km od znanego chyba każdemu Popradu. Lokalizacja czyni go świetną bazą wypadową do pieszych wycieczek szlakami turystycznymi, a także na liczne stoki narciarskie.

Hrebienok

Choć leżące obok siebie Smokovce są cztery: Starý, Nový, Dolný i Horný, to właśnie ten pierwszy jest ważnym przystankiem Tatrzańskiej Kolei Elektrycznej, kursującej na trasie Poprad-Szczyrbskie Jezioro, a także do Tatrzańskiej Łomnicy.


Hrebienok

Przede wszystkim to stąd wyjeżdża kolejka linowo-terenowa na Hrebienok. Taka słowacka wersja naszej Gubałówki! Z Hrebienoka można wyruszyć pieszo w dalszą drogę – np. do Wodospadów Zimnej Wody lub na Sławkowski Szczyt, albo oddać się narciarskiej pasji. To bardzo popularne miejsce wśród miłośników sportów zimowych i gór. Nawet sama królowa Elżbieta II wyjechała kolejką podczas oficjalnej wizyty w 2008 roku.

Wjazd na znajdujący się na wysokości 1285 metrów Hrebienok (nazywany Smokowieckim Siodełkiem) zajmuje kolejką około 7 minut. Pieszo, zielonym szlakiem, według przewodników około 45 min. Kolejka kursuje często i nie było problemów z długim czekaniem na odjazd.

Hrebienok

Hrebienok

Hrebienok

Atrakcje na Hrebienoku? Obok narciarstwa na pewno zjazd sankami po 2,5-kilometrowej, oświetlonej trasie aż do samego Starego Smokowca. Po ilości sanek zabieranych na górę domyślam się, że musi uzależniać!


Tatranský Dóm

Zimą wielu turystów, w tym i my, wyjeżdża na Hrebienok, by zobaczyć Tatrzańską Świątynię Lodową. Co roku międzynarodowy zespół rzeźbiarzy przygotowuje w ogromnej kopule lodową budowlę. W tym roku jest to świątynia inspirowana Bazyliką Św. Piotra w Rzymie, na budowę której wykorzystano 1880 bloków lodów o całkowitej masie 225 ton! To prawdziwe lodowe arcydzieło! Przed wejściem do kopuły lepiej przygotować się na ujemne temperatury…

Po wszystkim można ogrzać się w restauracji Hrebienok serwującej tradycyjne słowackie dania. W budynku stacji kolejki znajduje się bar oraz sklepik z pamiątkami.


Co dalej?

Choć Starý Smokovec jest małą miejscowością, to mieści się w nim Urząd Miasta oraz siedziba Tatrzańskiego Pogotowia Górskiego (Tatranská horská služba).

Hrebienok

Hrebienok

Turyści szukają w Smokowcu noclegów ze względu na świetną lokalizację. Jeśli interesuje Was konkretny hotel lub pokój, warto wcześniej pomyśleć o rezerwacji – popularność tego miejsca jest ogromna.

Na uwagę zasługuje czterogwiazdkowy Grand Hotel, działający od roku 1904. Przez lata przyjął pod swój dach naprawdę wyjątkowe osobistości z całego świata. W hotelu dostępna jest strefa relaksu, czyli centrum Wellness&Spa. Jeśli ktoś lubi starodawne wnętrza i ma trochę wolnej gotówki, czemu nie?

Hrebienok


Hrebienok

Tuż obok stoi drewniany neogotycki kościół z XIX wieku. Dobrze komponuje się z krajobrazem Starego Smokowca, w którym budynki są kolorowe i oryginalne.

Hrebienok

Starý Smokovec wychodzi naprzeciw potrzebom narciarzy – sklepy sportowe oferują odzież i sprzęt. Do wyboru są także restauracje i knajpki, w których można się ogrzać po białym szaleństwie. To klimatyczna, górska miejscowość, w której miło spędza się czas.


Widoki i świeże powietrze to jest to, co czyni to miejsce najatrakcyjniejszym z możliwych. Nam górskie szczyty przysłoniła mgła, dzięki której musieliśmy zapomnieć, że jesteśmy w Tatrach Wysokich, ale przy dobrej pogodzie krajobraz naprawdę chwyta za serce.

Czas → styczeń 2019

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.