NIEMCY,  STOLICE PAŃSTW

Symbole Berlina: Brama Brandenburska

Brama Brandenburska

Brama Brandenburska to jeden z ważniejszych zabytków Berlina. Ma ciekawy wygląd oraz historię – przez lata stawała się symbolem pokoju, podziału, aż w końcu wolności i zjednoczenia.


Wygląd…

Brama Brandenburska

Brama Brandenburska

Tłumy turystów na Placu Paryskim (Pariser Platz) w letni, lecz dość chłodny wieczór mówią same za siebie. Brandenburger Tor jest ważnym punktem na turystycznej mapie Berlina. Do placu prowadzi długa aleja Unter den Linden uznawana zresztą za jedną z piękniejszych ulic miasta. Brama powstała w stylu klasycystycznym, zbudowano ją z piaskowca łabskiego.

Unter den Linden

Pariser Platz
Unter den Linden prowadzi wprost na Pariser Platz

Brama Brandenburska

Brama Brandenburska

Pochodzący z Kamiennej Góry niemiecki architekt Carl Gotthard Langhans w swoim projekcie mocno zainspirował się Propylejami, czyli słynną bramą Akropolu w Atenach. 26-metrowa Brama Brandenburska składa się z 5 głównych przejazdów (środkowy jest najszerszy) oraz rozmieszczonych po obu stronach przybudówek. To w nich postawiono ogromne posągi Marsa i Minerwy. Zwieńczeniem i najważniejszym akcentem bramy jest miedziana kwadryga – rzymski wóz ciągnięty przez 4 konie, powożony przez uskrzydloną boginię zwycięstwa Wiktorię (jej grecka odpowiedniczka znana jest jako Nike). W wyniku działań wojennym rzeźba zmieniała swoje miejsce, a ostatecznie uległa zniszczeniu, dlatego na bramie znajduje się kopia.

kwadryga
słynna kwadryga powożona przez boginię zwycięstwa
posąg Minerwy
posąg Minerwy w jednej z przybudówek

W przeszłości i dzisiaj…

Skąd pomysł na postawienie tak okazałej bramy? Zanim powstał jej projekt zachodni koniec Berlina chroniony był zwyczajną bramą miejską z punktem kontrolnym dla wjeżdżających do miasta. Dopiero Król Fryderyk Wilhelm II postanowił o bardziej reprezentacyjnym wyglądzie bramy. W 1791 roku berlińczycy mogli cieszyć się okazałą budowlą.

Brama Brandenburska

Ale dlaczego brama stała się symbolem Berlina? Otóż była świadkiem istotnych dla kraju wydarzeń. To tutaj świętowano zwycięstwa, organizowano przemarsze i defilady, a także w czasach hitlerowskich demonstrowano potęgę armii. Gdy powstał Mur Berliński Brama Brandenburska stanęła na środku obszaru granicznego, na tzw. terytorium niczyim, odgrodzona od ludzi. To uczyniło ją symbolem podziału. Długo patrzono z tęsknotą w jej kierunku. Aż do roku 1989, gdy upadł mur i nastąpiło uroczyste otwarcie bramy.

Brama Brandenburska


Po latach Brandenburger Tor, jako jedyną zachowaną bramę miejską, postanowiono odrestaurować. Obecnie przyciąga rzesze ludzi chcących na własne oczy zobaczyć ten symbol zjednoczonego Berlina.

Czas » lipiec 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.