Czechy
CZECHY,  STOLICE PAŃSTW

Czeska Praga – moja trasa po mieście

Praga to zabytkowa stolica nad rzeką Wełtawą. Ma klimat starego miasta i duże grono fanów, gdyż jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Europie. Choć osobiście znam wiele fajniejszych miast, to muszę przyznać, że Praga ma w sobie coś, co przyciąga – są w niej takie miejsca, do których zawsze wracam.


Byłam w Pradze kilka razy, zawsze jesienią i zawsze na weekend. Zgadniecie, z którym polskim miastem mi się kojarzy? Tak, z Krakowem! Pewnie głównie z powodu stylowych, starych kamienic, a może wszechobecnej kostki brukowej, dzięki której można zedrzeć nawet najoporniejsze fleki. Jestem pełna podziwu dla Czeszek, które na kilkunastocentymetrowych szpilkach z uśmiechem na ustach przemierzały praskie uliczki. Jedno jest pewne – to specyficzne miasto.

Panorama Pragi
Praga – panorama miasta

Praga ma dobrze rozbudowaną sieć komunikacji miejskiej a także 3 linie metra: zieloną, żółtą i czerwoną, dzięki którym można wysiąść w pobliżu wybranej atrakcji czy zabytku. Ale w ciepłe dni zdecydowanie polecam spacer między dzielnicami. Pomijając już tę nieszczęsną kostkę brukową po Pradze spaceruje się bardzo przyjemnie. Klimat uliczek, sklepików z pamiątkami, interesujące budynki i pomniki. No i miasto wielu mostów, z których roztaczają się piękne widoki. Może dlatego moja droga zawsze przebiegała obok rzeki.

Najwięcej czasu spędziłam w dzielnicach Staré i Nové Mësto. W każdej z nich mieszczą się bowiem moje ulubione wizytówki miasta – Most Karola i Plac Wacława. Odległość między nimi to 1,7 km, ale ja najczęściej wybierałam dwa razy dłuższą trasę, wzdłuż Wełtawy.

Miasto mostów

Dla większości turystów Most Karola na Starym Mieście to prawdziwy must-see podczas pobytu w Pradze. Najlepiej zobaczyć go zarówno za dnia jak i w nocy. (Zobacz → Do zobaczenia na Karlowym Moście…)

Praga Most Karola
Karlův most
Widok z Mostu Karola. Praga
widok z mostu Karola

Nie tylko sam most jest atrakcją, ale wszystko to, co z niego widać. Zdecydowanie w tle wyróżnia się górujący nad miastem Zamek na Hradczanach, dawna siedziba królów czeskich i obecna prezydenta kraju. Jest to największy zabytkowy zamek na świecie, na jego terenie mieszczą się kościoły, pałace, muzea i imponującej wielkości ogrody i dziedzińce. Po zwiedzeniu zamku najlepiej udać się na spacer po leżącej w tyle dzielnicy Hradczany.

Praga. Zamek na Hradczanach
Zamek na Hradczanach widziany z Mostu Karola
Praga Most Legii
Most Legii – obok budynek Teatru Narodowego
Praga Most Legii
Most Legii

Poniżej Mostu Karola brzegi rzeki spina Most Legii, w którego bliskości znajduje się Teatr NarodowyNárodní divadlo. Neorenesansowy budynek, który powstał w XIX jest bardzo ważną częścią życia kulturalnego Czechów i widnieje na liście zabytków kultury Republiki Czeskiej. Ma też ciekawą architekturę – jest zdobiony różnymi rzeźbami m.in. trzykonnym rydwanem na górze.

Tuż przy kolejnym moście o nazwie Jiráskův nie da się nie zauważyć najoryginalniejszego budynku w Pradze – Tańczącego Domu. Został zaprojektowany przez czesko-amerykański duet architektów i ma przypominać parę tancerzy. Tančící dům jest typowym biurowcem, ale na najwyższym piętrze mieści się podobno francuska restauracja z panoramą na miasto.

Praga. Tańczący Dom
Tańczący Dom w Pradze

Miasto ulic

Kończąc z mostami, których doliczyłam się prawie dwudziestu, w Pradze koniecznie trzeba wbić się w nieznajome zaułki, poczuć klimat praskich ulic, zatrzymać na jednym z wielu placów lub wejść do jednego z tysiąca sklepików z pamiątkami.

Praga. Statni Opera
Státní Opera w praskim Nowym Mieście

Pod koniec spaceru mijaliśmy jeszcze zawsze błyszczącą w blasku księżyca, zdobioną Státní Operę. Stamtąd już tylko kilka kroków na Plac Wacława – cel naszej pieszej podróży. (Zobacz → Václavské náměstí – Plac Wacława w Pradze). Tutaj najlepiej nam było spędzać wieczór i część nocy. Na samym placu imprezowanie jest drogie, ale wystarczy skręcić w którąś z mniejszych uliczek i rozpocząć maraton po zatłoczonych pubach z dobrym czeskim piwem, jakich zdecydowanie nie brak w Pradze.

Czas » jesień 2010 – 2013

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.