Niemcy
NIEMCY,  STOLICE PAŃSTW

East Side Gallery: Symbole Berlina

East Side GalleryPrzed laty był tam Mur Berliński. Obecnie – East Side Gallery – największa na świecie galeria pod gołym niebem. Nic więc dziwnego, że to pierwsze miejsce, do którego pobiegłam będąc już w stolicy Niemiec.


East Side

Od 1961 roku Berlin był symbolem Europy podzielonej żelazną kurtyną. Mur powstał, jak mówiono, by chronić przed emigracją, szpiegostwem i sabotażem oraz przemytem i agresją z Zachodu. W rzeczywistości stał się granicą pomiędzy światem, w którym można swobodnie oddychać, a takim, w którym nie znają pojęcia wolności obywatelskiej.

East Side Gallery

Po upadku komunistycznego systemu w 1989 roku rozpoczęto rozbiórkę blisko 150-kilometrowego muru. Do dziś jednak zachowały się jego fragmenty. To pamiątka po ofiarach reżimu.

Jednym z nich (i najdłuższym) jest East Side Gallery w okolicach Dworca Wschodniego. Długa na ponad kilometr galeria pokryta jest ponad setką symbolizujących wolność oraz komentujących zmiany polityczne malowideł, stworzonych przez artystów z całego świata.

Mur Berliński


Przekonałam się szybko, że najbardziej obleganym z nich jest “Braterski Pocałunek” autorstwa Dmitrija Vrubla. Bruderkuss przedstawia najpopularniejszy pocałunek w historii – Breżniewa i Honeckera – komunistycznych przywódców ZSRR i NRD. Zrobienie “panom” zdjęcia graniczyło z cudem i wymagało dużej cierpliwości. Ale udało się!

Braterski Pocałunek


Moją uwagę przykuł też “Test the best” Birgit Kinder, czyli przedzierający się przez mur trabant – bardzo popularny na owe czasy samochód.

Galeria East Side


Z kolei “To się dzieje w listopadzie” namalował Kani Alavi, irańsko-niemiecki malarz, który przedstawił na obrazie mieszaninę emocji widocznych na twarzach ludzi przebijających się przez mur.

East Side Gallery


“Vaterland” to dzieło Niemca Günthera Schaefera. Artysta nawiązał do pogromu Żydów przedstawiając niemiecką flagę z gwiazdą Dawida.

Vaterland


Ponieważ East Side to galeria pod gołym niebem, trzeba o nią dbać w sposób szczególny. Tworzące ją obrazy jakiś czas temu zostały odnowione.

East Side

Mur Berliński

Galeria East Side

Berlin East Side

Galeria East Side

Galeria East Side

Galeria East Side


Spacer wzdłuż znienawidzonego niegdyś muru oprócz minut refleksji i zadumy zostawia w głowie również miłe odczucia. Dla mnie te malowidła to sztuka przez duże s. Nie tylko “Pocałunek” przykuł moje spojrzenie. Każde z dzieł ma w sobie coś ważnego. To krzyk o wolność i swobodę. Niezwykle ważny przekaz, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu trwającej pandemii, nieznanego końca ograniczeń i co dzień zadawanych pytań: Co dalej?

Czas » lipiec 2019

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.