Hiszpania
FUERTEVENTURA,  HISZPANIA

Fuerteventura – co warto zobaczyć na wyspie

Fuerteventura

Na mapie Fuerteventury nie znalazłam  dużo turystycznych miejsc. Zobaczenie ich wszystkich zajęłoby nam pewnie mniej niż kilka dni, ale wybraliśmy tylko – naszym zdaniem – najciekawsze. Musiało zostać trochę czasu na plażowanie.


Fuerteventura nie jest dużą wyspą. Około 120 km dzieli północ od południa. Odległości można pokonać dość szybko, zwłaszcza, że stan dróg jest dobry a ceny za paliwo i wynajem samochodu nieduże. Problemem może być duża liczba serpentyn w terenach górskich. Szybko można się jednak przyzwyczaić a widoki warte są adrenaliny.

Wschodnie wybrzeże kusi złocistymi plażami i jest rajem dla surferów.(Zobacz → Fuerteventura- wyspa wiatru i plaż) Na północy leżą słynne wydmy Corralejo, na południu wioska Cofete i dziewicza plaża o tej samej nazwie. (Zobacz → Jak daleko na Cofete?) Zachodnia linia brzegowa to niebezpieczne klify i silne prądy morskie. Z kolei w głębi wyspy odwiedzić można malownicze miasteczka z ciekawą historią.


Znudzeni urokami Półwyspu Jandia wyruszyliśmy na północ w kierunku zachodniego wybrzeża. Startowaliśmy z niewielkiego Esquinzo tuż obok Morro Jable. Pierwszym celem była oddalona o niecałe 70 km Betancuria. Ponieważ leży w dolinie otoczonej górami, droga do niej dostarcza niecodziennych widoków, które można podziwiać na specjalnych tarasach. Miejscami na trasie pojawiają się ogromne serpentyny, które wydają się nie mieć końca. Jeżeli ktoś przeżył wycieczkę na Cofete, przeżyje i to.


Betancuria

To spokojne miasteczko ma mniej niż 1000 mieszkańców. Jest pełne charakterystycznych, białych domków. Było pierwszą osadą a później stolicą wyspy. Położenie w samym sercu Fuerteventury  dawało bezpieczne schronienie przed pirackimi atakami.Fuerteventura

Fuerteventura

Centralnym punktem Betancurii jest zabytkowy kościół Iglesia de Santa María. Wokół niego rozciągają się brukowane uliczki i kanaryjskie domki. Zwiedzić można jeszcze Muzeum Archeologiczno-etnograficzne. I właściwie to tyle jeśli chodzi o Betancurię. Oprócz krótkiego spaceru zaoferować może jeszcze tradycyjną kuchnię hiszpańską w jednym z tapas barów.

Fuerteventura

Fuerteventura


Ajuy

Fuerteventura

FuerteventuraZ dawnej stolicy już tylko 25 km do malowniczego Ajuy (czyt. Ahuj). Ta mała wioska leży nad samym oceanem. Odwiedzana jest ze względu na czarną plażę i charakterystyczne dla zachodniego wybrzeża urwiska i formacje skalne. Osada leży obok Caleta Negra – Czarnej Zatoki, której największą atrakcją są jaskinie. To w nich według legendy piraci składowali swoje skarby.

FuerteventuraZ parkingu weszliśmy na kamienną ścieżkę, która wzdłuż klifów prowadzi do samych jaskiń. Od urwiska i niespokojnego oceanu oddziela tylko drewniana poręcz, co może przez moment przerażać. To dłuższy spacer z przeszkodami: wystające kamienie i strome schodki, ale da się go pokonać nawet w szpilkach (sama sprawdziłam). Schodkami można zejść do samych jaskiń. To było jedno z moich ulubionych miejsc na Fuerteventurze, takie do którego chciałabym wrócić.

Fuerteventura
“Pirackie Jaskinie” w Ajuy

Fuerteventura

Fuerteventura

Fuerteventura to nie tylko Betancuria, Ajuy czy Cofete. To także wiele innych miasteczek i wiosek, które warto zobaczyć, podążając niekoniecznie przetartymi już szlakami.


Jak dojechać z południowej części wyspy? Najlepiej za Costa Calma skręcic na zachód (droga FV-605). Przed miejscowością Pajára znajduje się skręt na drogę FV-621, która prowadzi do Ajuy. Jadąc do Betancurii trzeba ją minąć i kierować się dalej na północ.

Czas » sierpień 2012

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.