PORTUGALIA,  STOLICE PAŃSTW

Lizbona – spacer niezwykłymi dzielnicami

Lizbona jest tak różnorodna, że każdy turysta znajdzie w niej coś interesującego. Jest to miejsce zarówno dla koneserów zabytków, ściennych malowideł, dla fanów fotografii czy nawet zakupoholików. Symbolami i wizytówkami miasta są popularne dzielnice – Belém, Alfama i Baixa. Bardzo różne od siebie, ale wszystkie warte zobaczenia.


LIZBONA → po pierwsze BELÉM

Kiedyś Belém było tylko podlizbońską, portową miejscowością. Zasłynęło dzięki erze Wielkich Odkryć Geograficznych. To stąd wyruszali Wielcy Żeglarze portugalscy a wśród nich Vasco da Gama i Ferdynand Magellan. Te morskie wyprawy dały nam bogatą wiedzę o świecie. Sprawiły również, że dzisiejsza Lizbona a szczególnie Belém to skupisko zabytków i obiektów kulturalnych powstałych na cześć podróżników.

CO ZOBACZYĆ W BELÉM

Mosteiro dos Jerónimos → Klasztor HieronimitówLizbona i Klasztor Hieronimitów

Prace nad jego budową rozpoczęły się na początku XVI wieku, na polecenie ówczesnego króla Manuela I. Miał to być wyraz wdzięczności za udaną wyprawę Vasco da Gammy do Indii. Powstał w miejsce kaplicy, w której odkrywca spędził ostatnią noc przed tą ważną żeglugą. Aż do pierwszej połowy XX wieku klasztorem opiekował się zakon św. Hieronima. Wyróżnia się specyficznym dla Portugalii stylem manulińskim (połączenia renesansu i gotyku). Klasztor można zwiedzać za opłatą. We wnętrzach znajdują się groby króla Manuela i jego żony a także samego Vasco da Gamy. Obok Wieży Belém jest jednym z dwóch lizbońskich zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Torre de Belém → Wieża BelémWieża Belém w mieście Lizbona

Od klasztoru dzieli ją odległość krótkiego spaceru. Król Manuel nakazał budowę wieży na początku XVI wieku. Pełniła funkcję militarną. Wskazywała też drogę wracającym z dalekich podróży żeglarzom a w późniejszych czasach pełniła także funkcję więzienia. To tutaj w XIX wieku trafił na 2 miesiące generał Józef Bem. Po trzęsieniu ziemi została “przeniesiona” ze środka nurtu Tagu na jej brzeg. Za opłatą można oczywiście zwiedzić jej wnętrza. Z górnych poziomów rozciąga się niesamowity widok na rzekę Tag i okolicę.

Padrăo dos Descobrimentos → Pomnik OdkrywcówPomnik Odkrywców w mieście Lizbona

Ten betonowy pomnik stojący niedaleko Wieży Belém upamiętnia ważne osobistości, działające w okresie Wielkich Odkryć Geograficznych. Ma ponad 50 metrów wysokości i kształtem przypomina statek, na którym wykuto 33 posągi. Jest tam Henryk Żeglarz, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan i inni. U stóp pomnika wyłożono zdobioną mozaikę przedstawiającą mapę świata i trasy portugalskich żeglarzy. Z samej góry również roztacza się widok na okolicę i rzekę Tag.

Samolot Fairey III-F Dreplika samolotu w mieście Lizbona

Ten ciekawy pomnik stojący tuż obok Wieży Belém upamiętnia pierwszy rejs podniebny nad Południowym Atlantykiem. Przebyli go w roku 1922 portugalscy piloci – S. Cabral oraz G. Coutinho. Jednosilnikowy samolot, którego replikę możemy podziwiać w lizbońskiej  dzielnicy zaprojektowano specjalnie do tej historycznej podróży. Podczas lotu wykorzystano tzw. sztuczny horyzont, który jak na owe czasy był dużym krokiem w dziedzinie lotnictwa.

Centro Cultural de Belém – Centrum Kultury w Belém

Ten rozległy budynek był pierwotnie miejscem obrad UE a następnie stał się ogromnym centrum kulturalnym, miejscem oferującym wystawy, koncerty, przedstawienia i wszelkiego rodzaju wydarzenia związane ze współczesną sztuką. Działa tam także Muzeum Kolekcji Berardo – portugalskiego bogacza, który zgromadził dzieła wybitnych artystów takich jak Picasso.


LIZBONA → po drugie ALFAMA

Ta arabska i najstarsza dzielnica nie imponuje bogactwem i luksusem. Od samego początku uderza nas bieda ludzi i ruina budynków. Nie tego można spodziewać się po kulturalnym i polityczny centrum kraju, nawet pamiętając, że Portugalia do najbogatszych krajów nie należy. Alfama jest specyficzną dzielnicą. Choć znajduje się w centrum Lizbony przetrwała trzęsienie ziemi a czas stanął w niej w miejscu. Najlepiej odłożyć mapę i pozwolić sobie na spontaniczny spacer. Wąskie, kręte uliczki prowadzące pod górę, plątanina schodów i zaułków w których nie zmieści się żaden samochód. Mnóstwo kamienic, w których piętra grożą zawaleniem a na parterze przez okna wyglądają bezzębni staruszkowie. Schnąca na sznurach bielizna, jakby nie z tej epoki. Zniszczone zębem czasu ściany budynków wyłożonych charakterystycznymi dla portugalskiej sztuki płytkami. Brukowana kostka nie zachęcają do spaceru w szpilkach. A w tle nastrojowa muzyka fado. To cała Alfama.

CO ZOBACZYĆ W ALFAMIE

Castelo de Săo Jorge – Zamek św. JerzegoLizbona - górujący nad miastem zamek

Droga do niego jest bardzo łatwa, gdyż zamek dumnie góruje nad miastem. Wybudowany został przez Maurów w X wieku, później odbity przez portugalskiego króla stał się siedzibą królewską. Dwukrotnie ulegał zniszczeniu podczas trzęsień ziemi, dopiero w połowie XX wieku na rozkaz Salazara odbudowano go i przywrócono pierwotny wygląd. Jego usytuowanie pozwala na zobaczenie Lizbony w całej okazałości. Wstęp jest płatny.

Sé de Lisboa – Katedra Najświętszej Maryi Pannynajstarszy kościół w mieście Lizbona

To główny i jednocześnie najstarszy kościół w Lizbonie. Wybudowany w stylu romańskim na miejscu dawnego meczetu jako symbol zwycięstwa nad islamem. Katedrę kilkakrotnie przebudowywano, jej część uległa zniszczeniu w roku 1755. Obecnie swoim wyglądem przypomina pierwotny styl, jednak nie wszystko dało się odtworzyć. Wstęp do środka jest wolny, ale za zobaczenie skarbca i krużganków trzeba już zapłacić.

uliczki Alfamy

Według mnie są symbolem dzielnicy i inspiracją dla amatorów fotografii. Każda uliczka i zaułek robi wrażenie i nawet niewygodna kostka brukowa czy konieczność wspinania się pod górę przestają przeszkadzać.  Odrapane ściany i zniszczone zębem czasu płytki stają się najpiękniejsze dla oka.

LIZBONA → po trzecie BAIXA

Z Alfamy bardzo szybko można przenieść się do innego świata. Tuż obok leży popularna wśród mieszkańców i turystów Baixa. To miejsce, które najbardziej ucierpiało podczas trzęsienia ziemi w 1755 roku. Wybudowana na nowo w pięknym stylu zachwyca swą architekturą. Tam też najwygodniej się spaceruje – pozbawiona jest kostki brukowej. Przedłużeniem Baixy jest Chiado – bardzo ekskluzywna część miasta, która słynie głównie z luksusowych butików.

CO ZOBACZYĆ W BAIXIE

 •  Comercio i Rosso

Najważniejsze i najpopularniejsze place w stolicy. Pierwszy z nich był kiedyś dziedzińcem zamku królewskiego, który został zmieciony z powierzchni w nieszczęśliwym 1755 roku. Obecnie jest centrum kulturalnym, mieszkańcy i turyści chętnie przyciągają tu na koncerty czy inne imprezy publiczne. Z placem Rosso łączy go szeroka promenada Rua Augusta. Słynny i prestiżowy deptak, na którym nie brak sklepów, sklepików, kawiarenek i artystów ulicznych.

 • Łuk Triumfalny

Ta piękna budowla znajduje się na końcu placu Comércio i czyni go jeszcze atrakcyjniejszym. Na jej szczycie odnaleźć można punkt widokowy. Część drogi na górę pokonuje się windą.

O moim dniu spędzonym w Lizbonie przeczytasz tutaj → Pewnego dnia w Lizbonie


Spędzając w Lizbonie co najmniej kilka dni można zobaczyć znacznie, znacznie więcej. Ale tym, którzy planują tylko jeden dzień proponuję te 3 dzielnice, które choć tak różne najlepiej oddają klimat tego miasta.

Czas » maj 2013

 

One Comment

 • 먹튀검증

  After looking over a handful of the blog posts on your web
  site, I seriously like your way of writing a blog. I saved
  as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back in the near future.
  Please check out my website too and tell me your opinion.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.