Bułgaria
BUŁGARIA

Morze Czarne: na bułgarskim wybrzeżu

Jeśli ktoś zapyta mnie nad jakim morzem najczęściej spędzam wakacje bez zastanowienia odpowiem, że nad Śródziemnym. Jego wody oblewają wybrzeża wielu krajów, niestety większość z nich do tanich nie należy. Gdzie szukać alternatywy do spędzenia czasu nad ciepłym morzem? Wielu turystów od lat wybiera Bułgarię i Morze Czarne.


Morze Czarne plaża w Bułgarii
drobny piasek czarnomorskiej plaży

Morze Czarne jest małym, śródlądowym akwenem, ale za to czystym, nisko zasolonym  i ciepłym –  temperatura wody w sezonie letnim to około 24 stopnie! Miejsce popularne kilkadziesiąt lat temu, szczyt marzeń dla niejednego Polaka, później trochę o nim zapomniano, by powróciło do łask w XXI wieku. Morze Czarne sąsiaduje również z Rumunią, Rosją, Gruzją, Turcją i Ukrainą, ale z wszystkich czarnomorskich wybrzeży to w Bułgarii spotkasz najwięcej turystów.

Bułgaria. Morze Czarne
bułgarskie wybrzeże
Morze Czarne
pełne plaże Bułgarii

Znam Bułgarię sprzed kilkunastu lat, kiedy nie należała jeszcze do UE, a ceny za papierosy i alkohol były śmiesznie niskie. Co najbardziej zapamiętałam z tego kraju? Uśmiechniętych i przyjaznych tubylców, dużo słońca i ciepłe nawet w środku nocy morze. To także ciekawe miejsca do zobaczenia jak Warna, Sofia czy Nesebyr, ale turyści wybierają Bułgarię przede wszystkim ze względu na plażowanie.

Morze Czarne
Bułgaria. Spacer brzegiem Morza Czarnego
Bułgaria i Morze Czarne
Morze Czarne

Długość linii brzegowej to mniej niż 400 km, ale w kraju na pewno nie brak świetnie rozwiniętych kurortów. Największy z nich to leżący w okolicach Burgas Słoneczny Brzeg często porównywany do Las Vegas. To głośne i pełne atrakcji miasto z ładnymi piaszczystymi plażami. Z kolei na północy wybrzeża ok. 15 km od Warny królują Złote Piaski – z dużą ilością hoteli i złotych, szerokich plaż. Oprócz tętniących życiem kurortów Riwiera Bułgarska pełna jest także mniej uczęszczanych, spokojnych i cichych miejscowości, z ukrytymi pięknymi zatoczkami.

Bułgaria
zielona Bułgaria
Bułgaria
Bułgaria

Nie planuję na razie powrotu do tego kraju, ale jeśli ktoś szuka taniego odpoczynku nad ciepłym morzem, wśród zieleni i ze słoneczną pogodą to szerokie i jasne plaże Bułgarii na pewno mu tego dostarczą.

Czas » lipiec 2003

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.