Czechy
CZECHY,  STOLICE PAŃSTW

Do zobaczenia na Karlowym Moście – Most Karola

Most Karola to pewnie najpopularniejszy most w Pradze i jeden z najbardziej znanych w całej Europie. Jego historia sięga XIV wieku – powstał na miejscu zniszczonego przez powódź mostu Judyty. Nazwę Karola – na cześć króla – przyjął dopiero w drugiej połowie XIX wieku – wcześniej nazywano go po prostu Kamiennym lub Praskim.

Most Karola
fragment Mostu Karola

Chociaż nie poznałam Pragi nawet w jednej dziesiątej nie wyobrażam sobie, żeby nie udało mi się dotrzeć na ten średniowieczny, zabytkowy most. Musiałabym chyba omijać szerokim łukiem praskie Staré Město. To właśnie tę dzielnicę łączy z leżącą na lewym brzegu Wełtawy Malą Straną. Bardzo długo był jedynym trwałym połączeniem obu brzegów rzeki.

Most Karola
Wełtawa w Pradze

Budowę rozpoczęto w 1357 roku na fundamentach mostu Judyty. Składa się z kilkunastu filarów i jest najstarszym na świecie tego typu mostem. Jego rozmiary wynoszą ponad 500 metrów długości i prawie 10 metrów szerokości. Wyłożony jest typową dla Pragi kostką brukową. Pełen jest rzeźb, z których najciekawsza to figura św. Jana Nepomucena, znajdująca się w połowie mostu. Legenda głosi, że świętego najpierw torturowano, a następnie zrzucono z mostu, by utonął w Wełtawie. Pod pomnikiem ustawia się zawsze kolejka turystów wierzących, że dotknięcie płaskorzeźby przynosi szczęście.

Most Karola
Praga z Mostu Karola
Most Karola
w tle Zamek na Hradczanach
Most Karola
pomnik Karola IV

Ale oprócz samego mostu na mnie wrażenie zrobiły bramy – od wschodu miasta przywitała mnie wysoka Staromiejska Wieża Mostowa, na którą nie udało mi się wspiąć, chociaż wiem, że warto – dla panoramy. Przed laty bramę zamykano na żelazną kratę, by broniła Stare Miasto prze wejściem intruzów. Zdobiona jest figurami Karola IV i Wacława IV, rzeźbami świętych: Wojciecha, Zygmunta i Wita, a także postacią lwa, czyli strażnika sprawiedliwości.

Z kolei od zachodu przechodziłam przez Bramę Małostrańską, składającą się z dwóch spojonych ze sobą wież.

Małostrańska Wieża Mostowa. Praga
Małostrańska Wieża Mostowa

Legenda głosi, że w XVII wieku po zabójstwie przywódców protestanckich głowy kilkunastu z nich powieszono na Staromiejskiej Bramie i wisiały tam bagatela 10 lat – ku przestrodze.

Most Karola to jeden z najchętniej i najczęściej fotografowanych obiektów w Pradze. Jest bez wątpienia miejscem komercyjnym i pełnym turystów, ale ma swój niepowtarzalny urok i atmosferę.

Nie brak na nim malujących portrety artystów i stoisk z pamiątkami. Ale najważniejsze są widoki. Na miasto, na Wełtawę, na Zamek na Hradczanach. Najpiękniejsze o wschodzie lub zachodzie słońca. Most Karola to piękny symbol miasta.Most KarolaMost KarolaMost Karola

Czas » jesień 2010-2013

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.