Park Retiro
HISZPANIA,  REGION MADRYTU,  STOLICE PAŃSTW

Park Retiro – najlepsze miejsce w Madrycie!

Zamknięta na kłódkę brama prowadzącą do “zielonych płuc Madrytu” to najwymowniejszy znak obecnej sytuacji na świecie. W dotkniętej epidemią Hiszpanii zabroniono m.in. wstępu do parków i na plaże – nie do pomyślenia  w tak aktywnym i towarzyskim społeczeństwie. Choć ulice nagle opustoszały, w mojej głowie pozostaje pewien widok… To park pełen spragnionych odpoczynku ludzi, kontemplujących na łonie natury, choć wciąż w samym centrum miasta.


Retiro

Plaza de Independencia, Madryt, początek marca. Po dwóch naprawdę wietrznych dniach przyszedł czas na zwiedzanie wschodniej części Madrytu. Tym razem pod błękitnym niebem i w okularach słonecznych. Pogoda wymarzona, by spędzić kilka miłych godzin w najlepszym parku w Madrycie!


Parque del Buen Retiro powstał na początku XII wieku dzięki królowi Filipowi IV i służył jako ogrody królewskie. Miejscem publicznym stał się dopiero w II połowie XIX wieku. Od tamtej pory wiele się jeszcze zmieniło, by można było cieszyć się tym niesamowitym miejscem na mapie Madrytu.

Z hiszpańskiego retiro oznacza zacisze, ustronie, odludzie, co w tym przypadku może, lecz nie musi być prawdą. Park Retiro to rzeczywiście zielony kawałek ziemi w środku miasta, w którym można poleżeć, pospacerować i pooddychać świeżym powietrzem. Powierzchnia parku jest tak ogromna (około 120 ha!), że łatwo znaleźć kawałek ustronnego miejsca tylko dla siebie. Ale z drugiej strony Retiro jest tak popularny, że w niektórych jego częściach nie ma mowy o odludziu.

Czym przyciąga Parque del Buen Retiro? Ja patrzę na niego w dwojaki sposób – jako spokojną przystań podczas zwiedzania miasta, ale również atrakcję turystyczną samą w sobie. Na jego terenie bowiem znajduje się co najmniej kilka naprawdę fajnych miejsc.


Estanque Grande

Numerem 1 (nie tylko pewnie dla mnie) jest prostokątny staw – Estanque Grande. Przy jego wschodnim brzegu wznosi się ogromny pomnik króla Alfonsa XII, za którym postawiono półkolistą kolumnadę. Klimatu dopełniają wypełnione ludźmi niebiesko-białe łódki, które można wypożyczyć za kilka euro. Najlepszy widok roztacza się z zachodniego brzegu. Staw jest najfajniejszym miejscem w parku i nie można go przegapić. Miałam wrażenie, że wszystkie drogi prowadzą właśnie do niego. Tu zresztą spotkałam najwięcej ludzi: na wodzie i na brzegu, młodych, starych, zakochanych, samotnych, z zapałem wiosłujących na łódce i leniwie leżących na trawie, a także turystów i miejscowych. Skąd jesteś i co tam robisz? Nie ma żadnego znaczenia!

Retiro Retiro Park Retiro Park Retiro ParkRetiro


Palacio de Cristal

Praktycznie w samym sercu parku, w pobliżu Estanque Grande wznosi się Pałac Kryształowy autorstwa hiszpańskiego architekta Ricardo Velázquez Bosco. Budynek powstał w całości ze szkła i stali. Autor zainspirował się pałacem w londyńskim Hyde Parku. Pierwotnie budynek powstał jako ogromnych rozmiarów oranżeria z roślinami tropikalnymi, obecnie jest częścią Muzeum Królowej Zofii w Madrycie – w szklanych wnętrzach odbywają się czasowe wystawy. Pałac Kryształowy otacza sztuczne jezioro z fontanną pośrodku, porośnięte cypryśnikami błotnymi.

Pałac KryształowyPalacio de CristalPalacio de Cristal

Park Retiro


Palacio de Velázques

W bliskim sąsiedztwie Velázquez zaprojektował również inny, neoklasycystyczny pałac. Palacio de Velázquez zbudowany jest z dwukolorowej cegły, ma narożne wieże, kolumny i łuki. Ozdobiony został marmurem, figurkami zwierząt i, co spodobało mi się najbardziej, ceramicznymi obrazkami. Wnętrze pałacu funkcjonuje jako galeria sztuki i rzemiosła. Obok można usiąść przy kawie i lodach przed niewielkim barem.

Retiro

Retiro

Zielone płuca

Określenie zielonych płuc nie wzięło się bez powodu, bowiem na terenie parku rośnie obecnie co najmniej kilkanaście tysięcy okazów drzew oraz krzewów, w tym najstarsze drzewo w Madrycie (bodajże z XVII wieku) – długowieczny cypryśnik meksykański, nazywany Drzewem Montezumy. W Parku Retiro jest także La Rosaleda, czyli otwierany w sezonie ogród różany. Ta wszechobecna zieleń roślin naprawdę pozwoliła mi zapomnieć, że jestem przecież w samym środku Madrytu – jednej z większych stolic europejskich, otoczona wieloma budynkami, zabytkami i mknącymi nieustannie samochodami. Chcąc pooddychać pełnią piersią w Polsce jadę do lasu. W Madrycie takim azylem jest właśnie ten magiczny park, w którym ludzie chętnie piknikują, spacerują, biegają i jeżdżą na rowerze oraz rolkach.

W tych aktywnościach pomagają parkowe alejki, szerokie i zapraszające do siebie. Część z nich nosi nazwy dalekich krajów. Jest więc Paseo de Cuba, Paseo de Venezuela, Paseo de Uruguay, Paseo de Mexico, Paseo de Argentina i inne.

parkparkRetiro ParkRetiro Park


Casita del Pescador

Zabytkowy Dom Rybaka to niewielki, ale bajkowy domek otoczony wodą. Zbudowano go na polecenie króla Ferdynanda VII, jako część prywatnego ogrodu. Zaprojektował go nie kto inny jak Velázquez. Domek otoczono sztucznym stawem, po to by członkowie rodziny królewskiej mogli w spokoju… łowić ryby. I oto nazwa Domu Rybaka rozwiązana! Obecnie mieści się w nim informacja turystyczna.

Dom Rybaka


Bosque del Recuerdo

W Parku Retiro znaleźć można również miejsce zadumy. Las Pamięci jest pomnikiem powstałym w hołdzie dla 191 ofiar samobójczych ataków z 11 marca 2004 roku. Park znajduje się bowiem niedaleko dworca Atocha, który był jednym z celów zamachowców. Każde z posadzonych drzew oliwnych lub cyprysowych w Bosque del Recuerdo symbolizuje jedną ofiarę.


To oczywiście nie wszystkie atrakcje dostępne w Parku Retiro. Jest tam też m.in. wiele fontann oraz posągów (np. przedstawiających hiszpańskich monarchów na Paseo de las Estatuas), teatr lalek i oczywiście punkty gastronomiczne. Mogę z czystym sumieniem polecić klimatyczny i elegancki bar tapas o nazwie La Galería de Florida Retiro www.floridaretiro.com.

Do parku można wejść przez cały rok, choć w okresie letnim godziny otwarcia wydłużają się. Wstęp jest bezpłatny. Godziny zwiedzania dostępnych w pałacach wystaw również zmieniają się wraz z sezonem. Warto odwiedzić stronę www.esmadrid.com, gdzie pełno aktualnych informacji na temat parku i znajdujących się na jego terenie obiektów.

Nieopodal parku znajdują się też inne ważne miejsca na turystycznej mapie Madrytu: Muzeum Prado, Centrum Sztuki im. Królowej Zofii, czy Puerta de Alcalá. Co krok coś ciekawego, aż brakło nam baterii w telefonie podczas zwiedzanie tej części Madrytu! Na szczęście, by wrócić do hotelu pomogła niezawodna mapa papierowa, a do pstrykania fotek służył aparat.


Park Retiro to magiczne miejsce. Koniecznie je odwiedźcie, gdy będzie to możliwe. Ja na pewno polecę jeszcze do Madrytu, choćby tylko po to, by bezkarnie poleniuchować. Właśnie tam!

Czas → marzec 2020

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.