Portugalia
MALOWNICZE MIEJSCA,  PORTUGALIA

Po zachodniej stronie Algarve: Costa Vicentina

Algarve

Krajobraz zachodniego wybrzeża Portugalii – a konkretnie zachodniej części Algarve – zajął szczególne miejsce w moim sercu. Oceaniczne fale rozbijające się z hukiem o olbrzymie klify, a w tle złociste plaże to jeden z piękniejszych widoków, jaki kiedykolwiek widziałam!


Portugalia samochodem to najlepszy sposób na zwiedzanie! Pełno w niej miast i miejsc, których nie można przegapić. Z Albufeiry na samym południu najdalej dotarliśmy do Lizbony, ale odkryliśmy też dużą część Algarve, czyli południowego wybrzeża. Na wyciągnięcie ręki mieliśmy także jego zachodnią stronę, tzw. Costa Vicentina.

Costa Vicentina rozciąga się od miejscowości Odeceixe aż po Przylądek Świętego Wincentego. My podążaliśmy wybrzeżem z północy na południe zaczynając od Aljezur. Zwiedzana przez nas trasa to obszary należące do Parque Natural do Sudoeste Alentejano. Krajobraz tego parku przyrodniczego charakteryzuje się właśnie stromymi klifami, w różnym kształcie, zabarwionymi wskutek wieloletniej erozji. Plaże są dość różnorodne – nie brak malutkich, dziewiczych pasów piasku schowanych między skałami, ale są też niekończące się plaże. Można nie planować niczego wcześniej, tylko spontanicznie odkrywać wybrzeże, a z nim niecodzienne widoki. Właściwie co chwilę wyłaniał nam się zjazd na jedną z wielu cudownych plaż. Bez tłumów i masowej turystyki, za to z melodią wygrywaną przez fale i wiatr. Odmiana od nierzadko zatłoczonych kurortów południowego Algarve. W mojej pamięci najbardziej zapadły dwa miejsca.


Praia da Amoreira

Algarve

Praia da Amoreira to dziewicza plaża oddalona ok. 7 km od miejscowości Aljezur. Leży u ujścia rzeki o tej samej nazwie. Delikatny, złoty piasek oraz oryginalny kolor i kształt klifu przeniosły mnie na inną planetę. Podczas odpływu na plaży widoczna jest płytka laguna. Brak zabudowań i hoteli pozwala na spokojne obcowanie z naturą. Nad Amoreirą znajduje się jedynie parking oraz niewielka restauracja Paraiso do Mar.

Algarve
wymarzona plaża
Algarve
najlepsze miejsce do odpoczynku

Praia da Arrifana

Algarve

Przy Praia da Arrifana znajduje się popularna w tym rejonie szkółka surfingu, a my mieliśmy okazję zobaczyć jedną z lekcji. Trudno wyobrazić sobie lepsze warunki do surfowania. Słoneczna aura, czysta plaża i silny wiatr! Z parkingu u góry roztacza się piękny widok. Pamiętam nasze błogie leniuchowanie na mięciutkim piasku, szum fal i huk, gdy rozbijały się o skały.

Algarve

Algarve


Plażowanie plażowaniem, ale ostatnim etapem naszej podróży po Costa Vicentina był jeszcze Cabo de Săo Vicente: południowo- zachodni kraniec Europy. Zwieńczenie fascynującego dnia!

Zobacz → “Koniec Europy: Przylądek Świętego Wincentego”

Cabo de Săo Vicente
Przylądki, czyli najdalej wysunięte fragmenty lądu, to ważne miejsca na turystycznej mapie świata. W Portugalii najczęściej mówi się o Cabo de Roca – położonym w okolicach Lizbony zachodnim krańcu kontynentu. Ale za koniec Europy uważa się też Cabo de Săo Vicente…czytaj dalej


Jeśli jeszcze Was tam nie było, to koniecznie przejedźcie się po zachodniej stronie regionu Algarve. Dla takich widoków naprawdę warto.

Czas » maj 2013

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.