
Rynek Staromiejski w Pradze
Wspominając Pragę pamiętam, że na Starym Mieście – oprócz Mostu Karola – było jeszcze jedno takie miejsce, którego nie dało się nigdy ominąć. Zwłaszcza, kiedy szliśmy najkrótszą drogą na nowomiejski Wacławiak – Václavské náměstí. To Rynek Staromiejski – ogromny plac pełen turystycznych atrakcji. Łatwo go znaleźć, bo wieże jednego z kościołów, który stoi w tym miejscu z daleka górują nad praskimi ulicami.

Serce Starego Miasta Pragi otoczone jest zabytkowymi kamienicami, reprezentującymi różne style w sztuce.


Ale największe wrażenie robi Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, którego dwie charakterystyczne wieże widać z odległych ulic miasta. Wybudowany w gotyckim stylu ma bogatą historię oraz ciekawe wnętrze.
Po drugiej stronie rynku znajduje się skromniejszy, ale równie znany późnobarokowy Kościół św. Mikołaja.
Co jeszcze góruje nad rynkiem? Ratusz Staromiejski, z wieży którego rozciąga się niesamowita panorama na miasto a także na sam rynek.
Na jego południowej ścianie umieszczono zegar astronomiczny z czasów średniowiecza, tzw. praski Orloj. To on zafascynował mnie najbardziej, zresztą nie tylko mnie – o każdej pełnej godzinie tłumy turystów z ciekawością patrzą w jego stronę, by zobaczyć ruch ciał niebieskich oraz krótkie przedstawienia znajdujących się na zegarze figurek, m.in. 12 Apostołów. Ten niecodzienny zegar, wyjątkowe dzieło czeskiej nauki ma ponad 600 lat – skonstruowano go w roku 1410 !!!! Niezwykła rzecz w samym środku Europy.


W rynku wart uwagi jest jeszcze ogromny pomnik przedstawiający Jana Husa, męczennika, który zapoczątkował reformę kościoła w Czechach. Pomnik odsłonięto w 1915 roku – w 500 -letnią rocznicę jego spalenia na stosie. Dzień 6 lipca jest zresztą w Czechach świętem państwowym. Obok Husa znajdują się jeszcze postaci wojowników czy kobiety z dzieckiem. Pomnik ten jest ważnym symbolem narodowym, u jego podstawy przeczytać można po czesku: “Prawda zwycięży”.

Dzięki licznym zabytkom na Rynku Staromiejskim ciężko o samotność – jest jednym z głównych punktów na mapie turystycznej. Zresztą w roku 1992 został wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. A ponieważ znajduje się w bardzo popularnej części Pragi, na często przechodzonej trasie, to nie dziwiło mnie wcale, że zawsze mijałam na nim pełno ludzi. Trochę przypomina mi Rynek w Krakowie – z Ratuszem, Kościołem i konnymi dorożkami.

Z końcem listopada – podobnie jak na leżącym nieopodal placu Wacława (Zobacz → “Václavské náměstí – Plac Wacława w Pradze“) co roku odbywa się tu trwający aż do Nowego Roku jarmark bożonarodzeniowy, na którym można znaleźć wyjątkowe i oryginalne prezenty dla najbliższych albo po prostu pospacerować między kramami i poczuć atmosferę nadchodzących świąt.
Czas » jesień 2010 – 2013

