Szwajcaria
SZWAJCARIA

Stolica pokoju, siedziba wielu organizacji

Genewa siedziba organizacji

Genewa jest multikulturowym miastem – około połowa jej mieszkańców to obcokrajowcy z różnych zakątków Europy i świata. Kosmopolityczną atmosferę, którą czułam podczas spaceru po mieście pogłębia jeszcze obecność siedzib wielu organizacji międzynarodowych, pozarządowych, a także placówek dyplomatycznych. Chciałam chociaż przejść obok budynków, w których dzieją się rzeczy tak ważne dla świata.


Szwajcaria to symbol neutralności, pokoju i bezpieczeństwa. Stoi poza wszelkimi konfliktami i wojnami. Skąd taka liczba instytucji na terenie Genewy? Otóż Szwajcarzy, oprócz tego, że nie angażują się w żadne konflikty zbrojne, szanują współpracę międzynarodową i zależy im na pomocy humanitarnej.


 PLACE DES NATIONS →

Genewa siedziba organizacji

Genewa siedziba organizacji

Wiele międzynarodowych instytucji mieści się w okolicach Place des Nations. Wyłożony granitem teren podczas marszów i manifestacji stanowi forum dla politycznych, religijnych czy osobistych opinii obywateli. Jego atrakcją jest Broken Chair – dwunastometrowe, drewniane krzesło z urwana nogą, symbol walki z minami na terenach objętych konfliktem zbrojnym. Środek placu wypełniają rzędy fontann, które w określony sposób wyrzucają wodę na różne wysokości.

Genewa siedziba organizacji

Naprzeciwko zaś stoi Pałac Narodów, rozległy budynek leżący na terenie pięknego Parku Ariany. To w jego wnętrzach znajduje się chyba najważniejsza z siedzib – Organizacja Narodów Zjednoczonych.

 ORGANIZACJA NARODÓW ZJEDNOCZONYCH → ONZ

♦ Avenue da la Paix 14 ♦

Genewa siedziba organizacji

Już w roku 1920 miasto zostało wybrane na europejską siedzibę Ligii Narodów, zastąpioną w 1945 roku przez ONZ, choć Szwajcaria przystąpiła do ONZ dopiero w roku 2002. Genewskie Biuro Narodów Zjednoczonych jest drugą co do wielkości siedzibą tej organizacji na świecie. Zatrudnia kilku tysięcy urzędników z różnych krajów. Rocznie gości jeszcze większą liczbę delegatów. Podczas tysięcy sesji toczą się negocjacje w istotnych dla świata sprawach. Wnętrze pałacu zdobią dzieła sztuki i ważne światowe zabytki. Jest także pełna niezwykłych zbiorów biblioteka, a także muzeum historii dyplomacji. Pałac Narodów odwiedzany jest przez setki tysięcy ludzi. Oprowadzają ich przewodnicy mówiący podobno w ponad 15 językach. Nie weszłam do środka, ale w mojej pamięci zapadły powiewające przed siedzibą flagi wszystkich państw na świecie. Znalazłam też i polską.

Genewa siedziba organizacji

ŚWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA → WHO

♣ Avenue Appia 20 ♣

Organizacja działająca w ramach systemu Narodów Zjednoczonych odpowiada za najważniejsze kwestie związane z ochroną zdrowia. W Genewie znajduje się jej główna siedziba, tam m.in. podejmowane są ważne decyzje dotyczące ochrony zdrowia i walki z epidemiami. Co roku zjeżdżają do niej przedstawiciele wszystkich państw członkowskich.

MIĘDZYNARODOWY KOMITET CZERWONEGO KRZYŻA → ICRC

♥ Avenue de la Paix 19 ♥

ICRC Genewa siedziba organizacji

Gdzie indziej jeśli nie w Genewie mogłaby powstać organizacja, której główna ideą jest humanitarność, neutralność, jedność i bezstronność? Założył ją szwajcarski biznesmen Henry Dunant, a celem jej są działania humanitarne pomagające milionom ofiar wojen i innych konfliktów zbrojnych. Członkami Komitetu mogą zostać tylko obywatele Szwajcarii. Budynek ICRC znajduje się w pobliżu Pałacu Narodów, historię działalności można poznać w przyległym muzeum.

EUROPEJSKA ORGANIZACJA BADAŃ JĄDROWYCH → CERN

♠ Route de Meyrin 385 ♠

Genewa siedziba organizacji

Przy szwajcarsko-francuskiej granicy, w środku dużej kopuły mieści się niezwykły ośrodek badawczy. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii badane są podstawowe składniki materii – cząstki, które zderzają się ze sobą z prędkością światła. CERN jest nazywane największym laboratorium fizycznym na świecie, w którym naukowcy poszukują odpowiedzi na istotne pytania dotyczące wszechświata. Odkrycia mają zastosowanie w życiu codziennym – w medycynie czy elektronice. Wśród wybitnych naukowców zatrudnionych w CERN-ie nie brakło takich, którzy za swoje odkrycia zostali laureatami Nagrody Nobla.


Obiekty, które udało mi się zobaczyć to tylko niewielka część organizacji, znajdujących się na terenie Genewy. Jest także Światowa Organizacja Handlu, Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji, Międzynarodowa Organizacja Pracy, UNICEF, Światowa Organizacja Meteorologiczna i wiele, wiele innych.

Choć, jak widać na zdjęciach, niektóre budynki są w remoncie to i tak robią wrażenie, a ich obecność wzmacnia wizerunek Genewy jako kosmopolitycznego i pokojowego miasta. Nie ma chyba takiego drugiego na świecie, które mieściłoby na swoim terytorium tak dużą liczbę instytucji. To właśnie jeden z uroków Genewy.

Czas » sierpień 2017

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.