Tiznit
MAROKO

Tiznit: srebro, biżuteria i prawdziwe Maroko

Tiznit

Tiznit jest dla wielu turystów przystankiem w drodze na Legzirę. Słynie z wyrobu biżuterii, nazywane jest nawet stolicą srebra. To także miejsce, w którym na każdym kroku czuć, że jest się w tradycyjnym marokańskim mieście.


To tylko i aż 100 km na południe od Agadiru. Niektóre odcinki drogi pokonywaliśmy szybko, niestety dużo czasu straciliśmy przejeżdżając przez miasta. Generalnie do Tiznit jedzie się głównie przez monotonne pustkowia, ale pocieszające jest, że stamtąd już tylko 60 km na najsłynniejszą plażę w Maroku – Legzirę. (Zobacz → “Legzira – malownicza plaża północnej Afryki” oraz “Jednodniowa wyprawa na południe Maroka”)

STOLICA SREBRA

Tiznit

Biżuteria jest jednym z elementów kultury rdzennych mieszkańców Maroka. Berberowie od pokoleń wierzą, że srebro odstrasza złe duchy. Poza tym wszelkiego rodzaju ozdoby są sposobem na gromadzenie majątku – znacznie lepszym od lokowania pieniędzy w banku.

Tiznit słynie właśnie z wyrobu biżuterii. Na każdym rogu sprzedaje się srebrne świecidełka i to podobno w atrakcyjnych cenach. Sklepy jubilerskie zdecydowanie dominują w tym mieście, ale najpopularniejszym miejscem sprzedaży srebra jest suk jubilerów położony tuż przy głównej bramie do miasta.

Tiznit

Nam całkiem przypadkowo udało się dotrzeć do jednego z warsztatów rzemieślniczych – Coin des Berberes – i na własne oczy oglądaliśmy misterną pracę nad nowym naszyjnikiem. Choć zakup biżuterii nie był naszym marzeniem, to z chęcią zobaczyliśmy z czego słynie Tiznit.

Tuż przy Coin des Berberes znajduje się La Source Bleue – źródło wody o zielonkawym kolorze, które według legendy dało początek Tiznit – wokół niego stopniowo zaczęto budować miasto.

Tiznit
źródło umożliwiło dobre nawodnienie terenu

 MURY

Tiznit

Tiznit otaczają potężne i długie na 6 km mury obronne. Wzniesione zostały w XIX wieku na polecenie króla Hassana I, po wcześniejszym połączeniu kilkunastu kazb. Do miasta można wejść jedną z 9 okazałych bram. Główna to Bab Jedid- Nowa Brama. My zaparkowaliśmy przy Bab Ait Jerrar, która poprowadziła nas do medyny.

Tiznit
jedna z bram prowadzących do medyny

Tiznit
kolorowe ściany starego miasta

Spacerując wzdłuż murów mijaliśmy jeden z targów ulicznych i doszliśmy do wspomnianego warsztatu jubilerskiego. Ale nie to zrobiło na nas największe wrażenie. Tiznit okazało się miastem zupełnie innym od tych, które widzieliśmy do tej pory.

TRADYCJA

Choć w kraju nie brakuje miast, które w 100% oddają klimat Maroka, to w Tiznit wyjątkowo czuć było ducha berberyjskiego. To był drugi raz, kiedy nie czuliśmy się całkiem bezpiecznie. Pewnie powodem był nasz wygląd, który odbiegał od tradycyjnie ubranych mieszkańców. Zwłaszcza kobiety wyjątkowo szczelnie zasłaniały każdy centymetr swojego ciała! Byliśmy też jedynymi turystami, dlatego patrzono na nas jakbyśmy przybyli z innej planety. Co najmniej jak na intruzów! Dość niezręczna sytuacja, ale obyło się bez większych przygód.

MECZETY

Podczas spaceru minęliśmy kilka świątyń muzułmańskich, choć w mieście jest ich więcej. Najpopularniejsza to Grande Mosquée – Wielki Meczet z charakterystycznymi prętami, po których – według wierzeń – dusze zmarłych wspinają się do nieba.

Na lewo od głównej bramy do miasta znajduje się kolejny – Mosquée Assouna, otoczony pięknymi ogrodami. Oprócz tego w medynie mijaliśmy Mosquée Idzekri oraz Almassjid Alkabir.

Tiznit
Mosquée Assouna
Tiznit
Mosquée Idzekri
Tiznit
po prawej meczet Almassjid Alkabir

PLAC MECHOUAR

Sercem miasta jest plac Mechouar, który po zmroku na wzór placu Jemaa el Fna w Marakeszu zamienia się w miejsce pełne dźwięków, zapachów i widoków. To tutaj mieszkańcy przychodzą zjeść lub coś kupić, porozmawiać lub obejrzeć występy artystyczne. Tutaj szukają wytchnienia po upalnym dniu.

Ten upał odbił mi się wieczorem potężnym bólem głowy, a także drgawkami. Mieszkając w zamglonym Agadirze łatwo zapomnieć, że jest się w gorącej Afryce. Tiznit będzie mi się już zawsze kojarzył z upałem, kolorami i adrenaliną.

Czas » lipiec 2016

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.