Czechy
CZECHY,  STOLICE PAŃSTW

Václavské náměstí – Plac Wacława w Pradze

W atrakcyjnej turystycznie Pradze jest dużo takich miejsc, które zawsze wypełnione są ludźmi. Niezależnie od pory roku. W samym sercu stolicy, w praskim Nowym Mieście wszystkie drogi prowadzą na Václavské náměstí – Plac Wacława.

Plac Wacława w Pradze i Muzeum Narodowe
Plac Wacława z dwóch stron

Plac Wacława potocznie nazywany przez Czechów Václavákiem to bardzo popularny, długi na ok. 750 i szeroki na ok. 60 metrów bulwar, otoczony z dwóch stron zabytkowymi kamienicami z przełomu XIX i XX wieku. Przez jego środek przechodzi wąski pas zieleni. Ulica pierwotnie nazywała się Targiem Końskim– odbywał się tu handel zwierzętami, później stała się świadkiem niezwykle ważnych dla Czechów wydarzeń historycznych.

To tutaj zbierali się tłumnie, by demonstrować swoje nastroje społeczne, na placu m.in. ogłoszono powstanie niepodległej Czechosłowacji w 1918 roku, koniec II wojny światowej, tutaj również świętowano upadek komunizmu w roku 1989 a z balkonu jednej z kamienic przemawiali do ludu liderzy opozycji. Nasiąknięty historią “Wacławiak” ma kilka ważnych zabytków. Na jego końcu znajduje się okazały budynek Muzeum Narodowego a przed nim konny pomnik władcy Czech Świętego Wacława. Na placu postawiono także pomnik poświęcony Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych – Jana Palacha oraz Jana Zajíca.

Plac Wacława - początek ulicy
po prawej – wejście na Plac Wacława

Pod ulicą przecinają się dwie linie metra – A i B, stacja nazywa się Můstek. Przez środek przechodzą tory tramwajowe, ale tramwaje jeździły tu tylko do końca 1980 roku. Plac nie jest wyłączony z ruchu samochodowego. Nam raz udało się nawet na nim zaparkować i uniknąć mandatu, chociaż znajduje się w strefie zastrzeżonej.

Widok na Plac Wacława
Plac Wacława – widok na ulicę sprzed Muzeum Narodowego

Václavské náměstí to przede wszystkim bardzo komercyjna ulica, która ożywa nocą i na której toczy się aktywne życie towarzyskie. Jest tu mnóstwo knajp i klubów nocnych, eleganckich sklepów, galerii i hoteli. Są także budki z szybkim jedzeniem, w których m.in. podają popularny w Czechach smažený sýr, a w okresie świątecznym stawiane są gigantycznej wielkości choinki i stragany z gadżetami.

Plac Wacława - Hotel
Grand Hotel Europa na Placu Wacława
Plac Wacława i Muzeum Narodowe nocą
Muzeum Narodowe nocą

Uwielbiam takie miejsca – pełne ludzi, z wyjątkową atmosferą. Może właśnie dlatego każde nasze wyjście na miasto kończyło się właśnie na tej ulicy – dla jednych turystów zbyt drogiej i komercyjnej, dla innych niebezpiecznej a dla mnie po prostu wesołej i interesującej.

Czas » jesień 2010 – 2013

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.